Luotamme Suomeen

Me suomalaiset ansaitsemme lisää toivoa ja luottamusta tulevaisuuteen. Toivo ja luottamus vahvistuvat, kun teemme oikeita asioita. Minulla on selvä näkemys siitä, mitä meidän pitää tehdä.

Teemme politiikkaa siksi, että hyvinvointi kasvaisi. Uskon, että Suomella menee entistä paremmin, kunhan ihmiset saavat vapautta tehdä ja toteuttaa itseään. Minusta Suomen pitää olla maa, jossa saa innostua ja onnistua. Saa myös epäonnistua. Saa apua, kun sitä tarvitsee. Tällaisessa Suomessa jokainen voi luottaa siihen, että hänelle käy hyvin.

Minä luotan Suomeen. Luotan suomalaisiin. Suomalaiset ovat maailman luotettavin kansa. Olemme aina hoitaneet hommamme ja pärjänneet, vaikeissakin paikoissa. Yhdessä teemme Suomesta vieläkin paremman maan.

Petteri Orpo
Kokoomuksen puheenjohtaja


Kokoomuksen pirkanmaanlaiset kansanedustajaehdokkaat:

Ala-Kaarre Pirjo, Virrat, 48 v., kouluttaja, yrittäjä, pirjo.alakaarre@gmail.com

Haavisto Jussi, Kangasala, 48 v., yrittäjä, rakennusinsinööri (AMK) jussi.haavisto@thaavisto.fi

Ikonen Anna-Kaisa, Tampere, 41 v., valtiosihteeri, YTT anna-kaisa.ikonen@tampere.fi

Jaskari Harri, Tampere, 54 v., kansanedustaja, HL harri.jaskari@eduskunta.fi

Jussila Anne-Mari, Tampere, 41 v., koulutus- ja kehittämisjohtaja, LitM anne-mari.jussila@elisanet.fi

Kaartinen Sirja, Tampere, 46 v., erikoislääkäri, luottamusmies, sirja.kaartinen@gmail.com

Kinnunen Jari, Nokia, 58 v., rikosylikomisario, HTM jarikok16@gmail.com

Kiuru Pauli, Valkeakoski, 55 v., kansanedustaja, FM, MBA pauli.kiuru@eduskunta.fi

Kostiainen Leena, Tampere, 52 v., rehtori, KM leena.kostiainen@tampere.fi

Leino Ida, Sastamala, 25 v., opiskelija, ida.leino@hotmail.com

Markkanen Jouni, Tampere, 31 v., poliittinen sihteeri, KTM jounimarkkanen@gmail.com

Ojares Juho, Ylöjärvi, 27 v., DI, juho.ojares@ylöjärvi.fi

Rajala Petri, Tampere, 25 v., kauppatieteiden ylioppilas petri@petrirajala.fi

Rautakorpi Ari, Pirkkala, 61 v., insinöörieverstiluutnantti evp. ari.rautakorpi@kolumbus.fi

Sasi Ilkka, Tampere, 32 v., valtuustoryhmän pj, HTK sasieduskuntaan@gmail.com

Satonen Arto, Sastamala, 51 v., kansanedustaja, opettaja, YTM arto.satonen@eduskunta.fi

Träskbäck Jocka, Lempäälä, 44 v., yrittäjä jocka@stara.fi

Vikman Sofia, Tampere, 35 v., kansanedustaja, YTM sofia.vikman@eduskunta.fi 


Eduskuntavaalien ennakkoäänestys on kotimaassa 3. – 9.4., ja varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 14.4.2019. Pirkanmaalla Kokoomuksella tulee olemaan täysi 19 ehdokkaan lista.