Elinvoimainen ja turvallinen keskusta kasvattaa Tampereen kilpailukykyä
Tampereen keskusta on valittu jälleen elinvoimaisimmaksi keskustaksi Suomessa (Al 31.5). Mukava pöhinä Hämeenkadulla onkin aistittavissa. Tampereella pitää olla kuitenkin kunnianhimoa kehittää keskustaa edelleen. Keskustan elinvoiman kannalta tärkeitä kehittämisalueita on keskustan palvelurakenne ja ihmisten turvallisuus.
Keskustan palvelurakenne on muuttunut tällä vuosikymmenellä hyvin voimakkaasti. Muutoksesta saa hyvän kuvan Tampereen keskustan kaupallinen elinvoima 2026-selvityksestä. Tällä vuosikymmenellä keskustan kaupat ovat vähentyneet 20 prosentilla sekä vastaavasti ravintolat ja kahvilat lisääntyneet lähes 20 prosentilla. Tätä pidetään yleisenä suuntana keskustoissa. Tampereella tätä ei pidä hyväksyä.
Kaupalliset palvelut ovat tärkeitä keskustassa jo kaupunkikuvallisestikin. Iso ihmisvirta keskustassa on mahdollisuus myös perinteiselle kaupalle. Kaupan mahdollisuuksia tukee keskustassa vierailevat ja kasvava keskustan asukaskunta.
Viiden tähden keskusta tekee upeaa työtä Tampereen isojen ankkurihankkeiden käynnistämisessä. Kivijalkakaupan menestys perustuu enemmänkin olemassa olevan tukemiseen kuin isoihin investointeihin. Pienet nopeasti toteutettavat toimet löytyvät parhaiten yrittäjien ja kiinteistöjen omistajien kanssa käytävällä vuoropuhelulla.
Keskusta kaipaa kaupan ja ravintoloiden lisäksi entistä enemmän palvelutarjonta viihtymiselle ja kohtaamisille. Nyt kun Frenckellin alue kehittyy kaupunkilaisia ja matkailijoita palvelevaksi Kirjastotalon puiston pitää olla aktiivisemmassa käytössä. Toivottavasti rusettiluistelukenttä saadaan mahdollisimman pikaisesti puiston yhteyteen. Keskustan uinuva helmi on Laukontori johon voisi luoda kävelykadun Keskustorilta Kirkkokatua pitkin. Keskusta on täynnä mahdollisuuksia ja meillä pitää olla uskoa myös pieniin hankkeisiin samalla tavalla kuin isoihin investointeihin.
Keskustan kehittämisen kulmakivi on ihmisten turvallisuus koettuna ja tunteena. Me emme voi hyväksyä, että häiriökäyttäytyminen on isoon kaupunkiin kuuluva lieveilmiö. Tampereella on pystyttävä parempaan. Eloisa ja monipuolinen keskusta jo osaltaan poistaa häiriökäyttäytymistä. Tärkeä on luoda kuva, että täällä välitetään ja kannetaan vastuu keskustasta. Esimerkiksi siisteys keskustassa lähtee meidän jokaisen käyttäytymisestä.
Tampereen keskusta on upea ja voimme olla siitä ylpeitä. Pienillä parannuksilla voimme lisätä keskustan viihtyisyyttä ja houkuttelevuutta vielä korkeammalle tasolle. Tämä pitää olla kaikkien yhteinen tavoite.
Kirjoittaja:
Matti Höyssä, Kokoomuksen ja RKP:n valtuustoryhmän varavaltuutettu