Terveisiä kasvatus- ja opetuslautakunnasta 17.1.2024

Morjesta! Nyt hieman terveisiä vuoden ensimmäisestä kasvatus- ja opetuslautakunnan kokouksesta, joka pidettiin 17.1.2024. Kokous oli hyvähenkinen ja keskusteleva. Tammikuussa kokoonnuttiin tehokkaaseen parin tunnin kokoukseen, jossa käytiin lävitse esimerkiksi…

● Ajankohtaiskatsauksessa tuotiin tiedoksi, että kasvatus- ja opetusalan osaamisen kehittämispalvelu OSAKE siirtyi Tampereen kaupungin alaisuuteen 1.1.2024 alkaen,

● lisäksi käytiin läpi Harjun koulun ja Aleksanterin koulun rakennusten hankesuunnitelmia,

● varhaiskasvatuksen asiakasmaksujen tulorajoja ja asiakasmaksuja,

● esiopetusta täydentävän toiminnan järjestämistä ja asiakasmaksuja sekä

● valtuustoaloitetta anonyymin ilmoituskanavan käyttöön ottamiseksi oppilaille koulun henkilöstön epäasiallisesta käytöksestä ilmoittamiseen ja

● valtuustoaloitetta nuorten pyöräilijöiden ja sähköpotkulautojen käyttäjien turvallisuusinfon järjestämiseksi.

Ennenkaikkea tehdään muutama nosto varsinaisista kokouksen päätösasioista ja aloitetaan Harjun koulun rakennusten A, B ja C perusparannusten hankesuunnitelmasta:

● Korjauksen tarkoituksena on perusparantaa koulut vastaamaan nykyaikaista koulukäyttöä rakennussuojelunäkökulmat huomioiden.

● Koulu siirtyy väistötiloihin kesällä 2025. Remontti tehdään kahdessa vaiheessa. Väistötilat on suunniteltu Hyhkyn koulun viereiselle tontille.

● Kustannusarvio peruskorjaukselle on 8 880 000 euroa

Sitten käsiteltiin varhaiskasvatuksen maltillisia tulorajojen ja asiakasmaksujen korottamista indeksitarkistusten jälkeen. Lautakunnan päätös asiassa oli yksimielinen.

Jatketaan samalla linjalla, kun siirryttiin käsittelemään esiopetusta täydentävän toiminnan järjestämistä ja asiakasmaksuja 1.8.2024 alkaen, joista kokouksessa linjattiin, että esiopetusta täydentävä toiminta järjestetään varhaiskasvatuksena ja esioppilaiden kerhotoiminnasta luovutaan sekä asiakasmaksut määräyvät asiakasmaksulain mukaisesti 1.8.2024 alkaen. Tavoitteena muutoksissa on ollut se, että palvelut ja maksut yhdenvertaistuvat, joka on erinomainen sekä tavoiteltava asia.

Sen jälkeen kokouksessa päästiinkin keskustelemaan valtuustoaloitetta anonyymin ilmoituskanavan käyttöön ottamiseksi oppilaille koulun henkilöstön epäasiallisesta käytöksestä ilmoittamiseen, ja asiasta muutama nosto:

● Anonyymi ilmoittamismahdollisuus on todella tärkeä ja sitä pitää edistää kaupungin perusopetuksessa

● Someturva-palvelu, joka on jo käytössä kaupungin peruskouluissa,jossa voi ilmoittaa häirinnästä, syrjimisestä, kiusaamisesta ja muista vakavista asioista

● JA POSITIIVINEN ASIA: Kaupungin perusopetuksessa otetaan käyttöön turvallisemman tilan periaatteet tämän vuoden aikana!

Ja sitten edettiin kokouksen toisen valtuustoaloitteen käsittelemiseen, joka koski nuorten pyöräilijöiden ja sähköpotkulautojen käyttäjien turvallisuusinfon järjestämistä ja lautakunnan lausunnossa todettiin, että…

● Tampereella huoltajille ja kouluille on tehty vapaasti hyödynnettäväksi turvallisten koulumatkojen infopaketit,

● kouluissa vietetään vuosittain lukuvuoden alussa yleensä syyskuussa Liikenneviikkoa sekä

● kaupunki laatii aloitteessa esitetyn mukaisen infopaketin yhteistyössä eri tahojen kanssa, joka otetaan käyttöön keväällä 2024!

Lopuksi viranhaltijoiden otto-oikeuksien käsittelyä, eikä lautakunta päättänyt ottaa viranhaltijoiden päätöksiä käsiteltäväkseen. Tavalliseen tapaansa!

Kokous oli kokonaisuudessaan hyvä ja nyt saadaan lisää nykyaikaisia koulutiloja Tampereelle! Lisäksi yhdenvertaisuutta kaupungissa edistetään uuden yhdenvertaisuussuunnitelman pohjalta sekä nuorten liikenneturvallisuus otetaan huomioon kaupungin toiminnan suunnittelussa. Kiitos ja kuittaus! Seuraavaan kokoukseen!

Arttu Vuori,

Varakaupunginvaltuutettu, kasvatus- ja opetuslautakunnan jäsen (kok.)