”Tampereen Sivistysyhdistys ry:n, Kokoomuksen Tampereen Aluejärjestö ry:n sekä Kokoomuksen ja RKP:n Tampereen valtuustoryhmän uudeksi järjestöpäälliköksi on valittu Lotta Teivaala. Edellinen järjestöpäällikkö Eero Heikkilä siirtyy tutkijaksi Itä-Suomen yliopistoon. Lotta on koulutukseltaan tradenomi, ja siirtyy uuteen tehtäväänsä Helsingin Yrittäjien viestintäsuunnittelijan tehtävästä. Hän suorittaa lisäksi toista tutkintoa Tampereen yliopistolla, pääaineenaan valtio-oppi. Lotta on Kokoomuksen Edistysnaisten jäsen.
”Olen innoissani mahdollisuudesta päästä tekemään töitä Kokoomukselle. Odotan innolla yhteistyötä luottamushenkilöiden ja valtuustoryhmän kanssa”, kertoo uusi järjestöpäällikkö Teivaala.
”Meillä on ilo toivottaa Lotta Teivaala lämpimästi tervetulleeksi järjestöpäällikön tehtävään. Hänen vahva koulutustausta ja monipuolinen työkokemus tarjoavat erinomaiset valmiudet tehtävään. Rekrytoinnissa korostuivat Lotan viestintäosaaminen ja kokemus eri sidosryhmien kanssa työskentelystä”, kehuvat Tampereen Sivistysyhdistyksen puheenjohtaja Pekka Salminen ja Kokoomuksen Tampereen Aluejärjestön puheenjohtaja Antti Talonen.
Teivaala aloittaa tehtävässään perjantaina 1. elokuuta 2025.